کشف بزرگترین محوطه پیش از تاریخ در اردل

به گزارش مجله معلمی، ایلنا/ براساس آخرین اخبار و گزارش های بدست آمده، کشف بزرگترین محوطه پیش از تاریخ در اردل صورت گرفت.

کشف بزرگترین محوطه پیش از تاریخ در اردل

علی اصغر نوروزی (باستان شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی ایران) گفت: بدنبال آنالیز های موردی باستان شناسان میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری، محوطه باستانی مهمی با وسعت 10 هکتار در اطراف شهر کاج از توابع شهرستان اردل شناسایی شد.

او اضافه نمود: این محوطه باستانی در باریکه ای محصور در جهت ارتباطی بهشت آباد به کاج واقع شده و مدارک معتبری از استقرارهای انسانی مهم دوره های مختلف پیش از اسلام را در بردارد.

نوروزی توضیح داد: شواهد باستان شناسی و مطالعات اولیه آثار سطحی بیانگر این مهم است که بخش مهمی از این محوطه به دوره فراپارینه سنگی با بیش از 10 هزار سال قدمت تعلق داشته که البته با انجام کاوش در این محل احتمال کشف آثار قدیمی تر نیز وجود دارد.

او یادآور شد: در دوره شناسایی شده، در رژیم غذایی انسان تغییراتی حاصل و شاهد اضافه شدن حیوانات کوچک به لیست غذایی انسانها هستیم.

باستان شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی ایران اضافه نمود: در واقع در دوره فراپارینه سنگی، انسانها به شکار حیوانات کوچکتر و گردآوری غلات وحشی و ماهیگیری روی آوردند.

او گفت: با توجه به نزدیکی این منطقه به منابع آب و از جمله رودخانه کارون برای فعالیت های مرتبط با ماهیگیری، جهتهای مواصلاتی و شرایط ایده آل محیطی به سبب دارا بودن آب و هوای مطلوب، این منطقه در طول تاریخ همیشه شاهد استقرار اقوام مختلف بوده است.

نوروزی تأکید کرد: از دیگر شواهد باستان شناسی کشف شده در این محل سفال های دوره های پیش از تاریخی نوسنگی، مس و سنگ و دوره مفرغ تا دوران اسلامی، در کنار شواهد معماری است.

او اضافه نمود: این محوطه باستانی به لحاظ توسعه در سطح دارای ارزش های مهم باستان شناسی است که می تواند مکان مهمی برای مطالعه فرایند گذار از دوران پارینه سنگی به نوسنگی و فرایند ایجاد نخستین استقرارهای انسانی در این بخش از زاگرس باشد.

باستان شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان شناسی ایران توضیح داد: به همین منظور از بعد استانی و ملی، محل کشف شده دارای ارزش مطالعاتی و تاریخی و فرهنگی فراوانی است.

او یادآور شد: تا به امروز آثار متعددی از دوره های مختلف در شهرستان اردل شناسایی شده است.

نوروزی اضافه نمود: برای حفاظت و نگهداری، مطالعه و معرفی این آثار یاری و همراهی مردم و مسئولان منطقه بسیار معین کننده و تأثیرگذار خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 175

به "کشف بزرگترین محوطه پیش از تاریخ در اردل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگترین محوطه پیش از تاریخ در اردل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید