پرده از ابهامات خاستگاه تاریخ اشکانی برداشته شد

به گزارش مجله معلمی، به گزارش خبرنگاران، سومین فصل از کاوش های باستان شناسی محوطه ویرانشهر خراسان شمالی که به ظنّ اغلب تاریخ نگاران و باستان شناسان خاستگاه پادشاهان اشکانی بوده به سرپرستی مشترک میثم لباف خانیکی و روکو رانته در قالب تفاهم نامه همکاری مشترک مابین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و موزه لوور انجام گرفت.

پرده از ابهامات خاستگاه تاریخ اشکانی برداشته شد

سرپرست ایرانی هیأت باستان شناسی با اعلام این خبرگفت: سومین فصل کاوش های باستان شناسی در محوطه ویرانشهر واقع در ده کیلومتری شمال شهرستان فاروج، استان خراسان شمالی که با مجوز پژوهشگاه صورت گرفت به حصول نتایج مهمی درباره معماری دوره اشکانی و ساسانی در منطقه شمال خراسان انجامید.

او با بیان اینکه بقایای معماری نشان می دهد محوطه ویرانشهردر میانه حصاری مربع شکل محصور بوده و عرصه ای به وسعت 14 هکتار را پوشش می داده است توضیح داد:حصار پیرامونی این سکونتگاه به برج های متوالی تجهیز می یافت و یک ارگ یا حاکم نشین در گوشه شمال غربی آن قرار داشت.

این باستان شناس گفت: کاوش های سال گذشته آثاری از یک مجموعه معماری را در محل تپه ای که در بخش جنوبی محوطه واقع شده است، آشکار ساخت.

لباف خانیکی با اشاره به اینکه بخشی از کاوش های فصل جاری با هدف تکمیل اطلاعات سال گذشته، به کشف قسمت های بیشتری از بنای یادمانی یاد شده انجامید اضافه کرد:بعلاوه کاوش هایی که در محل دروازه غربی این سکونتگاه صورت گرفت، نشان داد که در طرفین این دروازه دو برج با پلان مستطیل شکل قرار داشته و فضای داخلی هر برج مشتمل بر تالاری به طول 5/9 و عرض 4 متر بوده است.

او اضافه کرد: ساختار دروازه و سازه های الحاقی در طول حداقل سه دوره معماری دچار تغییراتی شده که با توجه به شواهد مکشوفه،از اوایل دوره اشکانی تا اواسط دوره ساسانی به طول انجامیده است.

سرپرست ایرانی هیأت باستان شناسی گفت:علاوه بر بقایای معماری، مقادیر قابل توجهی از قطعه سفال های شاخص دورۀ اشکانی و ساسانی از لابلای لایه های فرهنگی این محوطه به دست آمده که معیار مناسبی برای شناسایی و گونه شناسی سفال های دورۀ تاریخی ناحیۀ شمال خراسان فراهم می آورد.

این باستان شناس گفت: بقایای معماری و سفال های ویرانشهر بدین جهت اهمیت می یابند که پیش از این مراکز جمعیتی اشکانی با این مقیاس، تنها در خارج از مرزهای ایران و عمدتاً در جنوب ترکمنستان مورد کاوش و مطالعه قرار گرفته بودند و دسترسی به اطلاعات آنها همیشه با مسائل عدیده روبرو بوده است.

او با بیان اینکه محوطه ویرانشهر نخستین بار در سال 1355 به وسیله هیأتی از باستان شناسان ایتالیایی به سرپرستی روبرتا ونکو ریچاردی از دانشگاه تورین شناسایی شد گفت: این محوطه در منطقه ای واقع است که به ظنّ اغلب تاریخ نگاران و باستان شناسان خاستگاه پادشاهان اشکانی و نخستین مراکز اداری و سیاسی ایشان بوده است.

لباف خانیکی گفت: لذا توسعه مطالعات تاریخی و کاوش ها و آنالیز های باستان شناسی در این منطقه خواهد توانست پرده از ابهامات فراوانی دربارۀ تاریخ اشکانیان اولیه بردارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 225

به "پرده از ابهامات خاستگاه تاریخ اشکانی برداشته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرده از ابهامات خاستگاه تاریخ اشکانی برداشته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید