هوای تهران در شرایط نارنجی؛ شاخص روی 136 است

به گزارش مجله معلمی، بنا بر پیش بینی های اجرا شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، با توجه به عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها طی ساعات گذشته کیفیت هوا در صبح امروز (4 آذر) در بیشتر منطقه ها در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار خواهد گرفت. حاکمیت جو نسبتاً آرام در طول روز پراکندگی آلاینده ها را محدود خواهد نمود.

هوای تهران در شرایط نارنجی؛ شاخص روی 136 است

به گزارش ایسنا؛ با تداوم این شرایط جوی و افزایش ترافیک شامگاهی تا اواخر وقت آدینه افزایش غلظت آلاینده ها و برقراری شرایط ناسالم برای گروه های حساس در بعضی منطقه ها پرتردد پیش بینی می گردد.

رشد ناپایداری جوی و احتمال بارش پراکنده همراه با افزایش نسبی تندی باد تا صبح فردا (5 آذر) کاهش غلظت ذرات معلق و بهبود کیفیت هوا در بیشتر منطقه ها را در پی خواهد داشت.

تداوم ناپایداری جوی در طول روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده ها را تسهیل خواهد نمود. شایان ذکر است با افزایش تندی باد تا ساعات پایانی شنبه از اندازه غلظت آلاینده ها کاسته خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر منطقه ها در شرایط قابل قبول قرار می گیرد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوا هم اکنون شاخص آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون با اندازه شاخص 136 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار گرفته است بعلاوه آلاینده شاخص هوای مرکز طی 24 ساعت گذشته ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون با میانگین 163 بود و کیفیت هوای مرکز در شرایط ناسالم قرار داشت.

بر اساس دستورالعمل احتیاطی صادره از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، مبتلایان به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و بچه ها جزو گروه های حساس محسوب می شوند و باید فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند. فعالیت طولانی عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد به طور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می گردد نفس کشیدن تاحدی سخت تر از حالت طبیعی صورت بگیرد؛ کار کردن در باغچه، فعالیت شدید خارج از منزل مانند دویدن و ... از جمله این مثال هاست.

لازم به ذکر است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد که بر اساس آن از عدد صفر تا 50 در محدوده هوای پاک تعریف می گردد، از 51 تا 100 هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا میانه بوده و از محدوده 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس است. در بازه 151 تا 200 نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه ها و از محدوده از 201 تا 300 نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می گیرد. بر اساس این دسته بندی در محدوده 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 آذر 1401 بروزرسانی: 4 آذر 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 465

به "هوای تهران در شرایط نارنجی؛ شاخص روی 136 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای تهران در شرایط نارنجی؛ شاخص روی 136 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید