نتیجه جدیدترین کاوش در بند هخامنشی اعلام شد

به گزارش مجله معلمی، ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، نتیجه جدیدترین کاوش در بند هخامنشی اعلام شد.

نتیجه جدیدترین کاوش در بند هخامنشی اعلام شد

حمیدرضا کرمی گفت: کانال آب راه که در فصل قبلی کاوش، دهانه ورودی آن در عمق 21 متری تاج سد، یعنی در کف سد شناسایی شده بود، این بار آواربرداری و لایروبی شد و جهت 70 متری آن تا آب پخش سد شناسایی شد.

سرپرست تیم کاوش سد بستان خانی اضافه کرد: کانال آب راه که کف و دیواره های آن کاملاً سنگی است با پهنای 70 سانتیمتر و ارتفاع 125 سانتیمتر علاوه بر کارکرد انتقال آب مخزن به سمت آب پخش در جلوی سد، کارکرد رسوب گیری مخزن سد را هم داشته است.

کرمی با بیان اینکه طول این سازه 70 متر است و در دوران هخامنشی 200 سال کارکرد خود را حفظ نموده، اضافه کرد: آب راه سد در فصول گرم سال با باز شدن دریچه های آب پخش کار انتقال حجم زیادی آب را به رودخانه تنگ حنا و توزیع آن در دشت های پایین دست سد تا دشت پاسارگاد و سیوند و تخت جمشید برعهده داشته است.

در بخش دیگری از کاوش، سازه سنگی دیگری به فاصله 10 متر از آبراه سد شناسایی شده است که به گفته زارعی کردشولی، ناظر تیم کاوش هنوز کاربری آن تعیین نیست و احتیاج به کاوش بیشتری دارد.

او اضافه کرد: این سازه 1 متر بالاتر از سازه آبراه قرار گرفته است و عمق آن 2 و نیم تا 3 متر است.

در این کاوش بعلاوه علائم و نشانه هایی از شاخصه های دوران هخامنشی از جمله 10 امضای متفاوت روی سنگ های کار شده در سازه که نشان از سنگ تراشان این سازه است، شناسایی شد.

منبع: همگردی
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 393

به "نتیجه جدیدترین کاوش در بند هخامنشی اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتیجه جدیدترین کاوش در بند هخامنشی اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید