نامه گلایه آمیز مدیرعامل استقلال به رئیس سازمان صداوسیما

به گزارش مجله معلمی، به گزارش خبرنگاران و به نقل سایت باشگاه استقلال، مصطفی آجورلو در نامه ای سرگشاده خطاب به پیمان جبلی، ریاست سازمان صدا و سیما از وی خواست که از رویکرد تحولی در این سازمان نسبت به ورزش حمایت کند. آجورلو با بیان بعضی مصادیق که نشان از حمایت بعضی برنامه ها از وضع موجود فوتبال دارد اظهار امیدواری کرد در دوره مدیریت نو سازمان شاهد حمایت صدا و سیما از فرایند اصلاحی در فوتبال باشیم.

نامه گلایه آمیز مدیرعامل استقلال به رئیس سازمان صداوسیما

در بخشی از این نامه آمده است:پیشینه جنابعالی و ایده های نوآورانه شما، مهم ترین شاهد در امیدواری به موفقیت در این سمت مهم است. با توجه به اهمیت موضوع ورزش و به خصوص فوتبال در جامعه به عنوان عامل اتحاد و نشاط و غرور ضروری است چند نکته را به استحضار برسانم چرا که اعتقاد دارم که با اصلاح رویکرد و نگرش در حوزه ورزش در آن سازمان امکان تعامل صدا وسیما با مجموعه فوتبال کشور به ویژه باشگاه استقلال فراهم می شود؛ به نحوی که این باشگاه از ظرفیت های خود برای فراوری ثروت در حوزه محتوا بهره ببرد.

متأسفانه آنچه در سالیان گذشته مشاهده شده نه گشودن راه و راستا حمایت معنوی از محتوای درآمدزای استقلال که بر عکس استفاده از همین محتوا به صورت رایگان در بعضی از مواقع علیه خود باشگاه بوده است. برای مثال در طول دو ماه گذشته در چند نوبت، باشگاه استقلال از سوی بعضی برنامه سازان و مجریان صدا و سیما مورد هجمه قرار گرفته است.

برای نمونه می توان به برنامه ای در شبکه پنج اشاره نمود که در قالب استهزا، اقدام به هتک حرمت و نشر اکاذیب و توهین نسبت به باشگاه استقلال و کادر فنی آن نمود و با وجود اعتراض این باشگاه در این برنامه عذرخواهی صورت نگرفت تا برنامه فوتبال برتر (دوشنبه یک آذر) که در قالب های مختلف این برنامه نیز انواع سخنان ناروا درباره باشگاه استقلال در موضوع تبلیغات محیطی بیان شد و انتها با تمسخر نحوه درآمدزایی این باشگاه در قالب نیش و کنایه از جانب عوامل برنامه به خاتمه رسید.

از آنجا که گمان بنده بر این است که جنابعالی حتماً با این گونه رفتارها مخالف هستید مجموعه باشگاه ترجیح داد در این برنامه پاسخی گفته نشود تا با تدبیر مدیریتی به جای منازعه ای که به نفع فوتبال کشور نیست، رویکردها در زمینه فوتبال در آن سازمان تغییر یابد و یک برنامه ورزشی به جای تمسخر فعالیت های مالی و درآمدزایی یک باشگاه حامی ثروتمند شدن آن باشد. باعث تأسف است که در بعضی برنامه ها به جای حمایت از فعالیت های مالی باشگاه پرطرفداری چون استقلال با پخش رایگان محتواهایی که در مالکیت معنوی و مادی باشگاه است به این مجموعه حمله می شود و در نهایت از سرمایه باشگاه علیه باشگاه استفاده می شود.

روا نیست که در مقابل ایده های تحول گرایانه، بعضی برنامه های صدا و سیما از وضع موجود فوتبال که در شأن استعدادها و ظرفیت های بزرگ کشور نیست حمایت نمایند. البته در این میان انصاف حکم می نماید از برنامه هایی چون استادیوم در شبکه پنجم سیما که از اصلاح روندها در فوتبال کشور حمایت می نماید هم نام ببریم و آرزو کنیم که این گونه برنامه ها در دوران تازه تکثیر شوند و دیگر برنامه ها در جهت منافع فوتبال کشور اصلاح گردند.

در حالی که مجموعه باشگاه استقلال برای احقاق حق باشگاه ها در سالیان گذشته در حوزه تبلیغات محیطی پیش قدم شده و بحمدالله به توفیقاتی در این خصوص دست یافته این برنامه، منظره این باشگاه را با طعنه و کنایه غیر واقعی عنوان می نماید حال آنکه اتفاقات روز آدینه نشان داد که این خواسته واقعی و قابل دستیابی است و بدون تردید با حمایت صدا و سیما منافع فوتبال کشور به شکل بهتری تحصیل خواهد شد.

متأسفانه در همین برنامه، معضل استفاده از دخانیات که از آسیب های اجتماعی در حوزه ها و رده های مختلف سنی است، تنها با نشان دادن تعداد معدودی از طرفداران شریف باشگاه استقلال به صورت کادر بسته چهره افراد در استادیوم آزادی مورد آنالیز قرار می گیرد. باید پرسید آیا کسانی که با نقض اصول اخلاقی به شکل مخفیانه و به صورت خاص از افراد فیلمبرداری می نمایند، می توانند منادی اخلاق باشند؟ آیا این شیوه در نهایت به رسالت اصلی صدا و سیما که فرهنگ سازی است لطمه وارد نمی نماید؟ یقین دارم که جنابعالی با این شیوه ها مخالف هستید و به خوبی نسبت رفتار حرفه ای رسانه ای و اخلاق را می دانید. از همین روی از شما می خواهم به واسطه حاکم شدن رویکرد درست و دقیق رسانه ای، با این گونه اقدامات مقابله کنید.

موارد فوق که به عنوان نمونه ارائه شد و پیش از این نیز مسبوق به سابقه بوده، موجب تأسف، نارضایتی و ناراحتی طرفداران فهیم باشگاه استقلال شده که لازم دانستم به استحضار جنابعالی برسانم.موضوع بسیار مهمی که امیدواریم در دوران تازه به سامان برسد مسئله محتوای فوتبال است که بر مبنای اصول و قواعد حرفه ای اقتصاد فوتبال جزو حقوق معنوی و مادی باشگاه محسوب می شود و امید می رود در دوره تازه در اختیار خود باشگاه باشد.

بر این اساس علاوه بر موضوع حق پخش تصاویر زنده که نیازمند ریل گذاری در بخش های مختلف قانونی و اجرایی است، موضوع محتوای غیر زنده هم از جمله حقوق باشگاه استقلال است که متأسفانه در اختیار باشگاه نیست که خود ظرفیت عظیمی برای ثروتمند شدن این باشگاه به شمار می رود.

قابل ذکر است که در فوتبال باشگاهی دنیا، حدود 70 درصد هزینه باشگاه های فوتبال از حق پخش تأمین می شود و علاوه بر آن محتوای غیرزنده که اکنون به وسیله صدا و سیما به رایگان پخش می شود هم جزوی از این حقوق است. در چنین شرایطی می توان با هم اندیشی و تعامل شرایطی ایجاد کرد که دو طرف از این محتوا بهره ببرند و درآمدهای باشگاه استقلال از این بخش ها هم محقق شود. شرایط فعلی که از ظرفیت مالی و ثروت نهان باشگاه بدون سود و منفعت استقلال یک طرفه بهره برده می شود حتماً نیازمند اصلاح و بازنگری است تا هر دو طرف از این ثروت بهره ببرند.

برای رسیدن به ایران قوی حتماً نیازمند جامعه قوی هستیم که ورزش در قوی شدن این جامعه بدون تردید نقش مهم و تأثیرگذاری دارد. داشتن باشگاه قوی و ثروتمندی چون استقلال حتماً موجب بالا رفتن نشاط اجتماعی و احساس رضایت جامعه خواهد شد و ثروتمند شدن استقلال که بخش زیادی از آن در گروی محتوای مربوط به این باشگاه است حتماً قدم بزرگ و مهمی در راه رسیدن به موفقیت های داخلی و بین المللی خواهد بود.

در خاتمه مجدداً برای جناب عالی آرزوی توفیق دارم و اظهار امیدواری می کنم که با مساعدت مدیریت آن سازمان محترم شاهد تغییر رویکرد در زمینه های محتوایی، فرهنگی و مالی خصوصاً در حوزه ورزش کشور باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1400 بروزرسانی: 8 دی 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 202

به "نامه گلایه آمیز مدیرعامل استقلال به رئیس سازمان صداوسیما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه گلایه آمیز مدیرعامل استقلال به رئیس سازمان صداوسیما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید