خشک شدن دریاچه ارومیه صحت ندارد

به گزارش مجله معلمی، فیروز قاسم زاده گفت: تراز آبی دریاچه ارومیه هنوز به کمترین تراز در سال 94 هم نرسیده و خبر خشک شدن آن صحت ندارد.

خشک شدن دریاچه ارومیه صحت ندارد

آقای فیروز قاسم زاده، سخنگوی صنعت آب کشور در نشست خبری گفت: سال جاری به لحاظ شرایط منابع آبی در زیر شرایط عادی قرار داریم و با شرایطی که در سال آبی گذشته تجربه کردیم در زمینه منابع آبی کم سابقه بوده است.

قاسم زاده ادامه داد: ذخایر سد ها یکی از نکاتی که حائز اهمیت است. بر اساس آمار ایستگاه های وزرات نیرو، نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش بارندگی داشتیم که البته نسبت به شرایط عادی 18 درصد کاهش داشته است. این افزایش بارندگی باعث افزایش 5 درصدی ورودی در مخازن سد ها شده است که نشان می دهد تداوم سال های خشک میتواند روی ورودی مخازن اثرگذار باشد. درحال حاضر مخازن سد ها 41 درصد پرشدگی دارند که البته باید در شرایط عادی این اندازه به 50 درصد می رسید.

سخنگوی صنعت آب کشور با اشاره به آماری از شرایط ورودی سد ها گفت: سال جاری حدود 35 درصد در ورودی مخازن سد ها کاهش را شاهد بودیم. در خروجی ها نیز با کنترل هایی که انجام داده شده مسئله ای در تامین آب شرب، زیست محیطی و کشاورزی نداشتیم. مردم در هر سه بخش حداقل تنش را تجربه کردند. با همه این اوصاف نسبت به سال گذشته حدود 18 درصد کاهش خروجی آب داشتیم. وزارت نیرو در راستای وظایف خود علیرغم کاهش بارش و شرایط نامناسب مخازن سد ها به جز موارد اندک با تنش های آنچنانی در بخش های مختلف مصرف روبرو نبودیم.

قاسم زاده به اشاره به طرح غدیر گفت: این طرح یکی از طرح هایی بود که از شروع دولت سیزدهم مورد آنالیز نهاده شد. طبق ارزیابی ها در سطح کشور حدود 300 شهر و 10 هزار روستا در شرایط تنش آبی قرار داشتند. برای این 10 هزار روستا، طرح های مختلفی در دستور کار نهاده شد و با این طرح ها تا به امروز حدود 17 درصد در آبرسانی در سطح کشور پیشرفت داشتیم.

به گفته قاسم زاده طرح غدیر باعث شد در طی 10 ماه این ادعا را داشته باشیم که در استان خوزستان به لحاظ کمیت و کیفیت پایداری آب را شاهد هستیم.

سخنگوی صنعت آب کشور گفت: در رابطه با تنش آبی همدان ضمن عذرخواهی باید بگویم که طبق برنامه ریزی تصفیه خانه شهید بهشتی تا سرانجام شهریور باید در مدار قرار میگرفت، اما با توجه به مصارفی که در استان وجود داشت، تصفیه خانه شهید بهشی از مدار خارج شد. یک هفته بعد از این اتفاق معادل احتیاج آبی شهر همدان وارد مدار، اما مدتی به علت خارج شدن تصفیه خانه شهید بهشتی تنش ابی را شاهد بودیم. این هفته آب سد تالوار به شهر همدان میرسد و به طور کامل مشکل شهر همدان حل می گردد.

قاسم زاده به اشاره به شرایط بارندگی در فصل پاییز گفت: ما احتمال میدهیم که بارندگی در مهر و آبان پایین تر از حد عادی باشد، اما علیرغم این پیش بینی ها با مدل های آبی فعلس ما مسئله ای برای تامین آب شرب و همینطور کشاورزی نخواهیم داشت.

قاسم زاده در مورد شروع زمان کشت پاییز گفت: شرایط مشابه پیش بینی سال جاری را در سال گذشته داشتیم که تحقق پیدا کرد. بعد ازجلساتی که برگزار گردید بخش عمده کشت هارا به بارندگی انتهای فصل واگذار کردیم. سال جاری احتمال کشت پاییزی تا زمان بارش ها به تعویق می افتد و اگر لازم باشد آب بخش کشاورزی را با آب سد ها تامین می کنیم.

او در موردی باروری ابر ها گفت: این موضوع به صورت جدی در دولت سیزدهم دنبال می گردد، اما زمانی تحقق پیدا میکند که بتوانیم توده های هوا فعال باشند و با باروری سهم بارندگی را افزایش دهیم.

قاسم زاده در مورد شرایط دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر تراز آب دریاچه ارومیه به پایین ترین تراز که در مهر سال 94 بود نرسیده است. در آن موقع تراز دریاچه 1270.4 متر بود، اما اکنون این تراز 1270.18 رسیده است. در شرایط فعلی مساحت دریاچه 1000 کیلومتر مربع است، در حالی که در پایین ترین تراز 700 کیلومتر بود. از نظر حجم آب هم دریاچه در حال حاضر 1 میلیارد و 360 میلیون متر مکعب است، در حالی که در سال 94 و کمترین ترازی که رخ داده است این رقم یک میلیارد متر مکعب بود.خشک شدن دریاچه ارومیه صحت ندارد،زیرا تراز آبی دریاچه ارومیه هنوز به کمترین تراز در سال 94 هم نرسیده است.

خبرنگاران مالی صنعت ، تجارت و کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 شهریور 1401 بروزرسانی: 22 شهریور 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 433

به "خشک شدن دریاچه ارومیه صحت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشک شدن دریاچه ارومیه صحت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید