خانه های تاریخی برای آموزش و نمایش صنایع دستی تجهیز می شوند

به گزارش مجله معلمی، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، خانه های تاریخی برای آموزش و نمایش صنایع دستی تجهیز می شوند.

خانه های تاریخی برای آموزش و نمایش صنایع دستی تجهیز می شوند

مریم جلالی روز دوشنبه در حاشیه افتتاح خانه نساجی سنتی محتشمی به خبرنگاران اضافه نمود: تعداد خانه های تاریخی که در خدمت صنایع دستی قرار گرفته، در حال اضافه شدن است، امیدواریم در راستای توریستی تجربه محور شخص توریست فراوری محصول را مشاهده نموده و خاطره خوبی از سفرش به اماکن تاریخی داشته باشد.

وی اظهار کرد: نساجی سنتی کشور حاصل هوش و استعداد تاریخی است، صنایع دستی و دست بافته های هنرمندان کاشان همواره سرآمد بوده و انسجام بین توریستی با میراث فرهنگی موجب رونق صنایع دستی می گردد.

معاون صنایع دستی و هنرهای صنایع وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی اعلام کرد: با توجه به وجود تعداد زیاد خانه های تاریخی و اماکن میراثی در شهرستان کاشان باید با هماهنگی بین هنرمندان صنایع دستی غرفه هایی در اماکن تاریخی برای نمایش آثار هنرمندان صنایع دستی کاشان پیش بینی گردد.

جلالی گفت: با ایجاد این غرفه ها در اماکن تاریخی و تسهیلاتی که برای فراوری کیفی محصول به هنرمندان ارائه می کنیم موجب ارتقا زنجیره ارزش شده و ابتکاری برای تشویق تقاضاست.

وی اضافه نمود: صندوق کارآفرینی امید به خریداران صنایع دستی وام ارائه می نماید، شعبه ای از این صندوق در اماکن فرهنگی و تاریخی مستقر می گردد.

مدیر کل حمایت از فراوری صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی هم گفت: سال گذشته از محل تسهیلات تبصره 18 ، 9 هزار میلیارد ریال در سطح کشور توزیع کردیم و سال جاری هم با صندوق کارآفرینی امید قرارداد ارائه تسهیلات منعقد شده است.

محمد حسین عسکرپور اضافه نمود: رویکرد ما برای حمایت از هنرمندان کاشان ایجاد تعاونی هاست، چرا که نرخ سود بانکی برای تعاونی ها را کاهش داده ایم، در حوزه فراوری اگر با 15 درصد تسهیلات پرداخت می گردد برای کارگاه های گروهی این نرخ را 12 درصد از محل یارانه ها بیشتر کاهش دادیم.

خانه نساجی سنتی محتشمی مربوط به دوره قاجار و به عنوان موزه زنده به همت بخش خصوصی راه اندازی شده است.

کاربری خانه نساجی محتشمی آموزشی است و دارای فروشگاه صنایع دستی، کافه، عکاسخانه، کارگاه های آموزش رنگرزی، چله پیچی، بافت انواع پارچه، گلیم، جاجیم، قالی بافی، خیاط خانه و طراحی پارچه و لباس.

معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی امروز برای شرکت در آیین نکوداشت کاشان شهر نساجی به این شهرستان سفر نموده است.

در این سفر، آسیف ارزیاب شورای جهانی نساجی صنایع دستی از کشور هند و الفارسی از کشور عمان همراه معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 15 آبان 1402 بروزرسانی: 15 آبان 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 594

به "خانه های تاریخی برای آموزش و نمایش صنایع دستی تجهیز می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه های تاریخی برای آموزش و نمایش صنایع دستی تجهیز می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید