خانه فاطمی ها یکی از خانه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است

به گزارش مجله معلمی، جاذبه ها/ براساس گزارش های منتشر شده، خانه فاطمی ها یکی از خانه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است.

خانه فاطمی ها یکی از خانه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است

خانه فاطمی ها در محله نوآباد و جنب بازار نائین واقع شد. این بنا به عنوان یکی از مهمترین مساکن سنتی شهرستان نائین محسوب گشته و در حال حاضر، در مالکیت نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نائین هست. این بنا متعلق به خاندان فاطمی ها در نائین بوده و ساخت آن مربوط به دوره قاجار و کمی قبل از آن است. این بنا از بخشهای مختلفی که هر کدام کاربرد مخصوصی داشته، ساخته شده که میتوان به اندرونی، بیرونی، محل نگهداری احشام و اسطبل یاد نمود که هر کدام از آنها از فضاهای متعدد معماری دیگر از جمله اتاق های متعدد، دالان ها، بهار خواب ها، مطبخ، حمام، اتاق مخصوص پذیرایی، اتاق مخصوص استراحت میهمانان، محل نگهداری غلات و حبوبات، سرداب ها تشکیل شد.

مهمترین ویژگی هنری و تزئینی این بنا گچبری های بسیار زیبای نقوش گیاهی و گل و بوته های موجود در اتاق ارسی و تزئینات مختلف معماری دیگر از جمله رسمی بندی ها، کاربندی ها، مقرنس کاری که در بخش های مختلف این خانه قرار گرفته است، هست. حمامی در این خانه قرار گرفته است که قدمت آن به قبل از دوره قاجار می رسد. این حمام دارای دالان بلندی بوده که به سربینه می رسد و سربینه سقف گنبدی شکل دارد و حوضی در میان آن است. بنای تاریخی خانه فاطمی نائین به شماره 4702 مورخ 80/10/11 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 8 آبان 1401 بروزرسانی: 8 آبان 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 456

به "خانه فاطمی ها یکی از خانه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه فاطمی ها یکی از خانه های تاریخی و دیدنی استان اصفهان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید