حداقل حقوق سال آینده بر اساس سبد معیشت 13 تا 15 میلیون تومان؟

به گزارش مجله معلمی، یک فعال کارگری با اعلام برآورد هزینه های سبد معیشت کارگران، گفت: رقم دستمزد کارگران پس از معین شدن مبلغ هزینه سبد معیشت در کمیته دستمزد با حضور شرکای اجتماعی و در شورای عالی کار معین خواهد شد.

حداقل حقوق سال آینده بر اساس سبد معیشت 13 تا 15 میلیون تومان؟

ناصر چمنی در گفتگو با ایسنا، درباره برگزاری جلسات دستمزد کارگران و مشخص رقم مزد اظهار کرد: در مورد دستمزد کارگران ماده 41 قانون کار مبنا و ملاک عمل شورای عالی کار است و بند یک این ماده به نرخ تورم و بند دو به سبد معیشت خانوار اشاره دارد لذا از حالا نمی توان در مورد اینکه دستمزد چقدر خواهد شد یا چند درصد افزایش می یابد صحبت کرد. قبل از هر چیز جلسات کمیته دستمزد در مورد هزینه های سبد معیشت کارگران باید تشکیل و مبلغ سبد معیشت مشخص شود.

وی ادامه داد:پس از مشخص رقم سبد معیشت، شورای عالی کار با حضور کننده کارگر، کارفرما و دولت وارد مذاکره می شوند و در مورد دستمزد تصمیم گیری می کنند. مبنای اصلی برای مشخص دستمزد کارگران، قانون است و ماده 41 قانون کار و تبصره های آن باید لحاظ شود.

این فعال کارگری با بیان اینکه هزینه سبد معیشت کارگران سال گذشته 9 میلیون تومان مشخص شد، اظهار کرد: در حال حاضر این رقم بین 13 تا 15 میلیون تومان در ماه برآورد می شود لذا ابتدا در کمیته دستمزد باید هزینه های سبد معیشت بر مبنای نرخ تورم محاسبه و کارشناسی شود، سپس در جلسات دستمزد با حضور شرکای اجتماعی درباره رقم دستمزد سال آینده تصمیم گیری کنیم.

چمنی درباره گزارش مرکز پژوهش های تامین اجتماعی در مورد محاسبه هزینه های سبد معیشت، گفت: این مرکز صرفا می تواند نتایج پژوهش خود را به عنوان کار کارشناسی در مورد ارقام و اعداد هزینه معیشت و نرخ تورم اقلام ارائه دهد، اما به منزله آن نیست که باید مبنای مشخص مزد قرار گیرد بلکه در کنار گزارش کنندگان کارگری در مورد وضع معیشت خانوار و هزینه سبد زندگی می تواند مورد توجه قرار گیرد و به مشخص بهتر رقم سبد معیشت وشفاف سازی هزینه ها کمک کند.

این فعال حوزه کار شرح داد: سال ها قبل در شورای عالی کار مصوبه ای به شکل سه جانبه به تصویب رسید که بر اساس آن برای به دست آمدن تبصره دو ماده 41 قانون کار که بحث سبد معیشت خانوار است، کمیته دستمزد تشکیل شود و به صورت میدانی هر گروه اطلاعات و آمار و گزارش های خود را ارائه دهد و نظراتش را مطرح کند تا پس از بحث و بررسی، اعداد و ارقام سبد معیشت و هزینه های خانوار به دست آید.

وی در سرانجام گفت: اعداد و ارقام کف بازار و نرخ تورم بر کسی پوشیده نیست و طبیعی است که وقتی تورم بیشتر باشد کارگران کمتر خرید می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 479

به "حداقل حقوق سال آینده بر اساس سبد معیشت 13 تا 15 میلیون تومان؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل حقوق سال آینده بر اساس سبد معیشت 13 تا 15 میلیون تومان؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید