احتمال تزریق دز یادآور واکسن کرونا برای همه در 1401 ، 15 درصد مردم هنوز واکسن نزدند

به گزارش مجله معلمی، رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ضمن تشریح آمار واکسن های کرونا که تا کنون به وزارت بهداشت تحویل داده شده است، گفت: واکسن سهم و حق مردم است و اگر کسی تزریق نکند از سهم خود گذشته است و این درحالی است که 15 درصد جامعه هدف، هنوز واکسن نزدند.

احتمال تزریق دز یادآور واکسن کرونا برای همه در 1401 ، 15 درصد مردم هنوز واکسن نزدند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محسن زهرایی رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در نشست خبری با خبرنگاران، گفت: فرض کنید 250 سال پیش وقتی آبله، طاعون یا وبا می آمد، کاری نمیتوانستند انجام دهند. ولی این بیماری ها نسل بشر را منقرض نکرد بلکه آنقدر افراد مبتلا شدند که دیگر بیماری به شکل بومی در می آمد. در خصوص کرونا هم این اتفاق می تواند بیفتد و اگر کاری نکنیم همان اتفاق می افتد، اما با دسترسی به واکسن یک ابزار برای جلوگیری از شرایط سخت داریم.

وی گفت: ما باید تعداد افراد آسیب دیده را کاهش دهیم. واکسیناسیون در سالمندان که مرگ و میر بیشتری داشتند و سیستم ایمنی ضعیف تری هم داشتند، موثر واقع شد؛ البته از ابتدا عنوان نشد هرکسی که واکسن بزند مرگ و میرش صفر می گردد. اگر واکسیناسیون انجام نمی شد شرایط سخت تر بود و مجموعا نشان می دهد واکسن در سلامت جامعه موثر است. بحث چرخش ویروس با افزایش واکسیناسیون تغییر نموده است و اگر واکسیناسیون انجام نمی شد فرایند بیماری افزایش می یافت.

او گفت: واکسن سهم و حق مردم است و اگر تزریق ننمایند از سهم خود گذشتند. باید اثرگذاری تزریق واکسن را به مردم نشان دهیم. هنوز 15 درصد افراد را باید تشویق کنیم برای واکسن بیایند و باید همه مردم جامعه را پوشش دهیم. ممکن است بعضی بگویند تنها راه مقابله با بیماری واکسن نیست، درست است اگر خود را در خانه قرنطینه کامل نمایند مبتلا نمی شوند، اما آیا این کار میسر است؟ نمی گردد جامعه را تعطیل کرد و واکسیناسیون انجام نداد.

وی افزود: تقریبا 85 درصد مردم واکسن زدند و 15 درصد واکسن نزدند، اما در حال پیشرفت هستیم و اگر موج دیگری، بیاید مابقی به سرعت مراجعه می نمایند. وزن موافقان و مخالفان را درنظر بگیریم. اینکه بگوییم موافقان تزریق واکسن که 95 درصد هستند را یک سو و مخالفان 5 درصدی را یک سو قرار دهیم و مناظره شکل گیرد، هویت بخشی به مخالفان واکسن است که سبب گمراهی بیننده و مخاطب می گردد.

وی گفت: برنامه ریزی وزارت بهداشت برای واکسیناسیون جمعیت هدف یعنی 100 درصد گروه هدف است که فعلا بالای 12 سال است. بر این مبنا میزان واکسن مورد احتیاج تا پایان سال تامین شده است. تا امروز سینوفارم 131 میلیون دز، اسپوتنیک 4 میلیون دز، واکسن کووکسین بهارات یک میلیون و 125 هزار دز، آسترازنکا 12 میلیون دز، برکت 11.5 میلیون دز و پاستوکووک یک میلیون و 700 هزار دز و پاستوکووک پلاس 200 هزار دز دریافت کردیم. واکسن اسپایکوژن هم در دو محموله نزدیک 6 میلیون واحد مصرف دریافت کردیم. از واکسن فخراوَک و کووپارس هنوز چیزی تحویل ندادند.

وی اظهار کرد: فراوری داخلی نقطه قوتی است، ولی اگر قرار باشد همه چیز به این امر گره بخورد با توجه به زمان بر بودن مسئله ممکن است خیلی زمان از دست دهیم. جمع واکسن های داخلی که تا به امروز به ما تحویل شده است حدود 17 میلیون دز است که کفاف احتیاج ما را نمی داد و احتیاج به واردات داشتیم. برای ادامه کار، واکسن داخلی استفاده می گردد، ولی نمیتوانستیم صبر کنیم. واکسن هایی که هنوز به کارآزمایی بالینی نرسیدند سرمایه فراوری نمایندگان است و اگر خط فراوری را برای بلندمدت در نظر بگیرند سوددهی خواهد داشت.

وی درباره تزریق دز یادآور نیز گفت: برای کارکنان نظام سلامت، کارکنان مراکز نگهداری معلولین جسمی و ذهنی، جانبازان بالای 50 درصد و... باید بعد از 6 ماه از تزریق دز دوم واکسن یادآور دریافت نمایند بعلاوه کسانی که واکسن های غیر فعال مثل سینوفارم، برکت و بهارات دریافت کردند نوبت سوم را پس از 4 ماه تزریق نمایند. بر مبنای این احتیاج در مجموع نزدیک 167 میلیون دز تامین شده که جوابگوی احتیاج برآورد شده فعلی ما است. برای 1401 هم احتمالا احتیاج باشد همه مردم را یک نوبت دز یادآور تزریق کنیم که با ظرفیت فراوری داخل پیش بینی میکنیم احتیاجی به واردات نباشد.

زهرایی در پاسخ به سوالی درباره آمبولی یا سکته پس از دریافت واکسن نیز گفت: درمورد آمبولی ریه یا سکته مغزی پس از دریافت واکسن باید دید با چه شرایطی روبرو هستیم. در 20 درصد مبتلایان کرونا حوادث تروما آمبولی گزارش شده است. مقایسه این افراد با بروز حوادث آمبولی در افرادی که واکسن آدنوویروسی تزریق کردند می بینیم که در گروه سنی بالای 50 سال این عوارض یک نفر در 100 هزارنفر و در گروه سنی پایین تر یک نفر در هر 50 هزارنفر است. عارضه صفر نیست بلکه در مقام مقایسه باید دید در صورت واکسن نزدن چه عوارضی داریم که با تزریق واکسن میتوان جلوی آن را گرفت.

وی گفت: واکسن به علت تحریک سیستم ایمنی تا 72 ساعت اول می تواند عوارض جزئی داشته باشد، اما اگر فردی 4 یا 5 روز بعد دچار سر درد یا ورم و درد پا شد باید به مراکز درمانی مراجعه کند. زیرا اصلا ممکن است در دوره نهفتگی بیماری بوده باشند و کرونا گرفته باشند. خوشبختانه در مطالعات بین المللی هم معین شده است بیشتر افرادی که در پی تزریق واکسن دچار آمبولی می شوند قابل درمان هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 دی 1400 بروزرسانی: 5 دی 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 199

به "احتمال تزریق دز یادآور واکسن کرونا برای همه در 1401 ، 15 درصد مردم هنوز واکسن نزدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تزریق دز یادآور واکسن کرونا برای همه در 1401 ، 15 درصد مردم هنوز واکسن نزدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید